שיטת אלכסנדר והריון

תקופת ההריון היא זמן של שינויים, זמן שמבקש להסתכל פנימה, להקשיב יותר, להתארגן בהתאם. זו תקופה שבה השכל נדחק מעט הצידה, למקום פחות דומיננטי, ובמקומו יש התחדדות של החושים, האינסטיקטים והחיבור אל הגוף. לכל אישה הריון שונה וייחודי, אולם עבור כולן הוא מהווה הזמנה לגדילה ולהתפתחות. והבחירה בידינו.
את ההריון שלי עברתי כמורה ותלמידה לשיטת אלכסנדר (בנוסף ליוגה שהיא חלק מיומיומי והיתה רבת משמעות להריון וללידה). מצאתי שהשיטה עזרה לי רבות למצוא יציבות ושקט, קלות וחיבור לאורך ההריון ובלידה עצמה, ועל כך אשמח להרחיב.

הסתגלות לשינויים
מהר מאוד דברים מתחילים להתרחש ולהשתנות. שינויים הורמונליים, שינוי בנפח הדם והנוזלים בגוף, בעומס על הלב ובנשימה. הצפה של מחשבות, חרדות ורגשות. הגוף המשתנה, לאט ובהתמדה. לא קל לקבל את כל זה בשלווה ובשוויון נפש. חוסר השליטה ואי הוודאות גדולים, ומבקשים מידה רבה של התמסרות. תרגול של שיטת אלכסנדר תורם להתייצבות ולמציאת שקט פיזי-נפשי ברגע הנתון. הוא עוזר למצוא סדר במימד הגופני, ודרך זה גם ברבדים הנפשיים. מתוך כך גדלה היכולת להכיל שינויים ולצמצם את הבהלה מהם.

בעיות יציבה וכאבי גב
המשקל ההולך ומתווסף לחלק הקידמי של הגוף מעמיק את הקשתות הטבעיות של עמוד השדרה. הגב התחתון נמשך לפנים והגב העליון עשוי להתעגל ולהפוך להיות נוקשה ועמוס. הסרעפת מוגבלת בתנועתה ככל שהתינוק תופש יותר מקום בחלל הבטן, האגן המתרחב נמצא יותר רגיש, והרגליים נושאות משקל גדול מהרגיל. יש ערך רב בלדייק את התנוחה של הגוף, בלמצוא מחדש את קו האמצע, את האיזון העדין שמאפשר העברה טובה של המשקל אל הקרקע וצמיחה ממנה. כאשר הגוף מאורגן נכון בתוך המרחב הוא נתון פחות ללחצים ולכאבים. בנוסף העייפות פוחתת ותחושת הקלות גדלה.

הכנה ללידה
תהליך הלידה, ובמיוחד הלידה הפעילה קשור ביכולת להפנות את המבט פנימה, לזהות את היכולות, להתחבר לכוחות, לתת לאינסטינקטים להוביל, ולהרפות. אלה מיומנויות שנרכשות ומתבססות עם התרגול של מודעות לגוף ולתודעה. בשיטת אלכסנדר אנחנו חוקרים את עצמנו, את האופן בו אנחנו עומדים, הולכים, יושבים, זזים, את ההרגל, את התחושה, את הכיווץ, את הפתיחה, את התקיעות, את הזרימה. ההריון הוא זמן נפלא להקדיש לכך תשומת לב, למען רווחה רבה יותר של האם ושל התינוק בחודשי ההריון עצמם, וכדי שתגיע אל הלידה עם היכרות טובה של עצמה.

הכנה להורות
עמוד שדרה בריא והרגלי תנועה טובים מקלים על ההתמודדות עם שעות רבות של נשיאת התינוק, של הנקה ושל חוסר שינה. תנועה מדוייקת חוסכת אנרגיה ומונעת עומסים ודלקות שנוטים להופיע במשך השנה הראשונה. בנוסף, זמן זה שמוקדש עוד בתקופת ההריון למודעות ולהתבוננות פנימה, הוא זמן יקר שבו נבנה לאט והבדרגה הקשר הראשוני אל התינוק שברחם.